Monografija “Izgubljeno srpsko sakralno nasleđe na tlu Starog Bečeja“

Монографија “Изгубљено српско сакрално наслеђе на тлу Старог Бечеја“ представљена је 07.03.2018. године у Свечаној сали Народне библиотеке-Бечеј. Пред многобројном публиком говорио је ауторски тројац у саставу: Снежана Илић, дипл. теолог, Недељко Стојковић, виши архивиста мгр. ист. архива Сента, одељење у Бечеју, Немања Карапанџић, кустос-историчар у Градском музеју-Бечеј. Промоцији је присуствовао и др Александар Касаш, који је написао једну од три рецензије за књигу. Ова монографија представља прави научни бисер у завичајној збирци нашег града. Она у оквиру теме коју обрађује, а то је изгубљено сакрално наслеђе, даје широку и свеобухватну слику о животу људи у Старом Бечеју, међусобне односе његових становника, Срба, Мађара, Јевреја, Немаца, приказане кроз призму често веома бурних и трагичних историјских догађаја, још од првих трагова хришћанског живота на ширем подручју града, преко досељавања Словена, а затим и Мађара, описује град Бечеј као седиште потиског крунског дистрикта, па затим Стари Бечеј у доба мађарске буне 1848, и тако се наставља историјско путовање кроз прошлост, све до послератног периода од 1944-1966. Писана не искључиво сувим, историјским вокабуларом, већ и живописним али и архаичним српским језиком, илустрована многим прелепим фотографијама, између осталих и старим бечејским разгледницама, ова, по много чему, аутентична монографија, требало би да постане незаобилазно штиво сваког Бечејца, који жели да се упути на путовање кроз прошлост свога града и да на том путовању осети дах давно прохујалих времена, дух својих предака, који су у тим временима живели, као и нераскидиву повезаност са њима и са својим градом.

"Az elveszett szerb vallási örökség Óbecse területén” című monográfia került bemutatásra 2018. március 7-én az óbecsei Népkönyvtár dísztermében. A nagyszámú közönség előtt a három szerző beszélt: Snežana Ilić, teológus, Nedeljko Stojković, a zentai Levéltár óbecsei kirendeltségének vezető arhivistája, valamint Nemanja Karapandžić, az óbecsei Városi Múzeum kurátor-történésze. A promóción dr. Aleksandar Kasaš is részt vett, aki a könyv három véleményezésének az egyikét írta. Ez a monográfia valódi tudományos gyöngyszeme a városunk őshonos gyűjteményének. A könyv széles és átfogó képet ad Óbecse lakóinak az életéről, szerbek, magyarok, zsidók, németek kapcsolatairól, a gyakran viharos és tragikus történelmi események prizmáján keresztül nézve, a kereszténység legelső nyomaitól kezdve. Írásbelileg nem egy száraz, történelmi szókincsű, hanem színes, archaikus szerb nyelvű írás, sok szép fényképpel illusztrálva, köztük vannak régi becsei képeslapok is.

Last modified on kedd, 13 március 2018 12:24